Jak se připravit na Pístovického cyklokapra?

Co jíst a pít v den závodu, ať už jste hobby jezdec nebo profi závodník

Chystáte se na už tradiční závody horských kol Pístovického cyklokapra a přemýšlíte, jak se nejlépe připravit? Nezáleží na tom, jestli jste hobby jezdec nebo zkušený závodník, máme pro vás několik tipů, co si vzít s sebou na trať, přímo od profíků.  

Závody se totiž nevyhrávají jen na trati, ale i v kuchyni. Proto jsme vyzpovídali vyškovské rodáky, několikanásobné mistry ČR v cyklistice a pravidelné účastníky Pístovického cyklokapra Michala Kalendu a Lubomíra Mazla. Prozradí vám, co jedí a pijí v den závodu, a co by si takový závodník určitě neměl zapomenout vzít s sebou na trať.

 

V tomto článku se dozvíte:

·       Co byste měli snídat v den závodů

·       Jaké výživové doplňky si máte vzít na závody s sebou

·       Jak správně regenerovat po závodech

 

Pístovický cyklokapr: tradiční závod horských kol kolem tří rybníků

V sobotu 14. září 2024 se už po páté uskuteční závod Pístovický cyklokapr, který závodníky zavede na trasu kolem tří malebných rybníků. „Načasování závodu na půlku září je ideální,“ říká Michal Kalenda. „Léto vybízí k tréninku a akce jako Cyklokapr motivují lidi ke sportu a aktivnějšímu životnímu stylu.“

A jak se tedy na takový závod nejlépe připravit?

Nejprve si určete, jaké jsou vaše cíle závodu

Oba borci se shodují, že vaše příprava by se měla odvíjet od toho, jaké máte od Pístovického cyklokapra očekávání.  „Pístovický cyklokapr je krásný v tom, že láká jak ty, kteří chtějí překonat své osobní rekordy a poměřit síly s ostatními, tak i ty, kteří si chtějí jen vyzkoušet závodní atmosféru a zažít pěkný den s rodinou a přáteli“ říká Michal. Pokud jste začátečník, je dobré začít s kratšími vyjížďkami a postupně zvyšovat délku a intenzitu. Naopak zkušenější cyklisté mohou zařadit intervalový trénink a trénovat profil závodní trati.

Luboš s Michalem kromě poctivého tréninku zařazují alespoň tři dny před závody ENERVIT Carbo Flow. Kakaový prášek, který se míchá s vodou (či mlékem) a pije se. Chutí připomíná kakao, ale jeho podíl flavanolů je až 8x vyšší než u běžného kakaa. Tento nápoj je speciálně určený pro sportovce, kteří se věnují náročným vytrvalostním sportům. Flavanoly pomáhají lepšímu průtoku okysličené krve do svalů a pozitivně působí na kardiovaskulární systém.

Luboš ještě preferuje zhruba dva dny před závodem zařazení MCT olejů (dávkují se polévkovou lžící, a užívají se současně s jídlem). Tyto oleje mají střední délku řetězce mastných kyselin. Díky tomu se rychle vstřebávají, neukládají se ve formě zásobního tuku, naopak podporují jeho odbourávání, chrání svaly během náročných tréninků a poskytují energii pro trénink.

Oba pro zajímavost dodávají, že když profesionálně závodili, zkoušeli i sacharidovou super kompenzaci, která spočívá ve vysazení cukrů delší dobu před závodem a jejich nárazovém doplnění těsně před ním. Oba ale současně varují, že takový přístup rozhodně není pro každého, vyžaduje odborný dohled a detailní znalosti o fungování metabolismu a individuálních potřebách sportovce.

 

Trať dlouhá 31,6 km, krátká ale i zrádná

Trasa Pístovického cyklokapra je poměrně krátká, měří sympatických 31,6 km. Což může být současně zrádné. I když se trasa na první pohled může zdát krátká, při nezvykle vysoké intenzitě závodu, může zejména nezkušeného jezdce pěkně potrápit. Proto je dobré pracovat s předstihem na kondici, zkoušet si závodní tempo a pozorovat, jak na něj vaše tělo reaguje. To vám pomůže promyslet strategii a rozvrhnout si síly.

 

Jídlo v den závodu může rozhodnout

Jezte lehká jídla a nezapomeňte na pitný režim

I během kratšího závodu je důležité myslet na to, jakým způsobem budete tělu dodávat energii.  „V den závodu se snažím jíst lehká jídla s dostatkem sacharidů, abych měl energii. Osobně mám na snídani před tréninkem i závody rád kaše, které tělo netíží, ale zasytí. Zhruba hodinu před startem si dávám ještě sacharidové želé PRE sport, které mi pomáhá udržet stabilní hladinu energie. Ideální doba načasování je dát si ho tak 1 – 2 hodiny před začátkem závodu.“ říká Michal.

Právě energetické gely PRE sport jsou mezi cyklisty velmi oblíbené. Obsahují snadno stravitelné sacharidy, které se rychle přeměňují na energii. To je při vytrvalostních sportech, kdy potřebujete neustále doplňovat energii klíčové.

Na závody si vezměte energetický gel, tablety a magnézium

Pomohou proti výkyvům výkonu a proti křečím

A co si sbalit s sebou přímo na závody? Michal doporučuje mít s sebou po ruce opět energetické gely nebo tablety, které zajišťují postupné doplňování energie a zajistí stabilní výkon. Gely, které se užívají během sportovního výkonu, mají trošku jiné složení než PRE sport gely (které jsou hutnější a sytější). Gely, určené k užití během sportovního výkonu mají řidší konzistenci, rychle se vstřebávají a poskytují okamžitou energii. Někdy obsahují i elektrolyty (sodík, draslík, hořčík), které pomáhají předcházet svalovým křečím, popřípadě mohou mít i kofein pro zvýšení výkonnosti a snížení únavy.

Tablety jsou svým složením velmi podobné, skládají se z cukrů, vitamínů a minerálních látek, nezabírají příliš místa, jednoduše a rychle se vycumlají nebo rozkoušou. Výhodou tablet i gelů je, že je snadno umístíte do zadní kapsičky dresu, rychle je otevřete a sníte, bez pocitu těžkosti v břiše. Ale pozor, i tady je ale důležité znát svoje tělo. „Určitě bych si takové výživové doplňky vyzkoušel nejprve na tréninku. Ať člověk nejdříve pozná, jak jeho tělo na takový doplněk reaguje, kolik jich je třeba vzít s sebou pro optimální výkon, ale třeba i to, jak se rozdělávají, nebo jaká příchuť mi vyhovuje nejvíce. Tohle všechno je určitě lepší otestovat na tréninku, než během závodu.“ říká Michal.

Luboš doplňuje, že důležité jsou v den závodu také tekutiny. Preferuje kvalitní iontové nápoje, ideálně ze směsi více druhů cukrů. „Různé druhy cukru v nápoji dodávají tělu energii postupně a energie tak vydrží celý závod. Navíc iontový drink doplní i minerály, které se ztrácí potem a tak pomáhá předcházet křečím a únavě.“ Kromě ionťáku si Luboš s sebou na závody bere před start také Gutar. Malou lahvičku s energetickým nápojem. Díky guaraně, zelenému čaji a ženšenu povzbuzuje, pomáhá se lépe soustředit a snižovat únavu.

 

Je třeba ale myslet na to, že bidon s pitím nepatrně zvýší hmotnost vašeho kola a i taková „drobnost“ může být někdy při náročném závodě rozhodující. Pokud si s sebou z tohoto důvodu nechcete pití brát na trať, je možné využít občerstvovací stanici Pístovického cyklokapra zhruba v polovině závodu.

A v neposlední řadě nezapomeňte na závody magnézium. To si můžete rozmíchat v práškové formě buď do lahve s pitím, nebo si s sebou vzít jednu dávku magnezia v předem připravené dávce od výrobce, která se jednoduše vypije. Často v sobě obsahuje třeba i dávku B6 (která spolu s hořčíkem působí synergicky) a zároveň přispívá ke snížení únavy. Dávka magnezia se bude hodit hlavně těm, kteří plánují jet závody „na doraz“ a chtějí se vyhnout nepříjemným křečím.

 Regenerace těla po závodech: načerpat síly a oslavit úspěch

Po závodě je důležité dodat tělu živiny pro dobrou regeneraci. Michal si proto po dojezdu dopřává Recovery drinky, které kromě energie obsahují i vitamíny. Ty chrání buňky, pomáhají obnovovat nervovou soustavu, snižují únavu a udržují imunitní systém. Oba cyklisté si po náročných závodech dávají také proteinový nápoj, nejlépe z izolované syrovátkové bílkoviny. Ta pomáhá udržovat svalová vlákna a zvyšuje jejich odolnost. A co nesmí chybět po úspěšném Pístovickém cyklokaprovi? Samozřejmě osvěžující pivo a společná oslava skvělého výkonu s přáteli.  

Pístovický cyklokapr: sleva na sportovní výživu pro závodníky

Protože chceme, abyste si závod užili naplno, připravili jsme pro vás ve spolupráci s naším sponzorem něco speciálního – slevu 15 % na veškerou sportovní výživu na tomto e-shopu. Sleva platí do 31. 7. 2024 a aktivujete ji kódem CYKLOKAPR2024 v košíku.

 

Najdete tam nejen produkty, které jsme zmínili v článku, ale i spoustu dalšího, co vám pomůže podat ten nejlepší výkon. Vše přehledně rozdělené do kategorií podle toho, kdy výživu potřebujete – před, během nebo po sportovním výkonu.

Objednávku si můžete nechat pohodlně doručit až k vám domů, nebo si ji vyzvednout osobně na pobočce ve Vyškově.

Ještě jednou děkujeme za vaši účast a těšíme se na další společné kilometry!

Váš tým Cyklokapra